Czym właściwie jest medycyna niekonwencjonalna?

Medycyna naturalna określana inaczej jako medycyna niekonwencjonalna (https://www.bee.pl/9394-pozostale-ksiazki-o-medycynie-niekonwencjonalnej) zalicza się do grupy nieoficjalnych metod leczenia. Innymi słowy, metody w niej przedstawione to wszelkie działania, które opierają się na naturalnych składnikach. Należy też zaznaczyć, że wybrane praktyki i działania często nie są poparte oficjalnymi badaniami naukowymi. Jednocześnie wiele naturalnych metod leczenia może pochwalić się faktycznym działaniem leczniczym. Kto powinien skorzystać z medycyny niekonwencjonalnej?

Podstawowa wiedza biologiczna i medyczna

Fundamenty medycyny naturalnej opierają się na podstawowych faktach na temat zdrowia i organizmu ludzkiego. Te zaczerpnięte są przede wszystkim z wiedzy biologicznej oraz medycznej. Spora ilość działań, które zaliczają się do medycyny niekonwencjonalnej, znana jest od setek lat. Dane praktyki przechodzą z pokolenia na pokolenie, stając się w rodzinach często standardowymi metodami leczenia. Niemniej jednak nie wszystkie rozwiązania zaliczane do naturalnego leczenia mogą przynieść pozytywne skutki. Część z metod traktowana jest przez profesjonalnych lekarzy jako forma działań nieetycznych – dlatego że niepopartych jakimikolwiek teoriami naukowymi.

Znane metody leczenia w medycynie niekonwencjonalnej

Do najbardziej znanych metod leczenia w medycynie naturalnej możemy zaliczyć: akupresurę (opierającą się na uciskaniu określonych części ciała), akupunkturę, aromaterapię, litoterapię (proces leczenia polega na zastosowaniu wybranych minerałów), terapię kolorami czy homeopatię. Warto także zaznaczyć, że spora część medycyny niekonwencjonalnej opiera się na ziołolecznictwie. Zioła wykorzystywane są również do produkcji zdrowych kosmetyków naturalnych czy żywności. Pamiętajmy jednak, że każdą chorobę i dolegliwości należy skonsultować z lekarzem, który wskaże nam odpowiednie formy leczenia. Jeśli ten nie wykryje żadnych nieścisłości, wtedy możemy sięgnąć po bezpieczne praktyki stosowane w medycynie naturalnej.