Najpopularniejsze rodzaje medycyny niekonwencjonalnej

Medycyna alternatywna ma swoją długą historię, znana jest od tysięcy lat i zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Teorie, na których opiera się ta metoda leczenia lub diagnostyki nie zostały do tej pory poparte badaniami naukowymi, ale w dalszym ciągu są one prowadzone. Wiele elementów, z których składa się popularna medycyna niekonwencjonalna, pochodzi z Azji.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje alternatywnego leczenia?

Akupunktura, która wywodzi się ze starodawnej medycyny chińskiej ma wielu zwolenników. Niegdyś krytykowano ją za brak badań, które potwierdzają jej skuteczność. Teraz metoda stosowana jest na całym świecie, w niektórych przypadkach jest refundowana. Zabieg akupunktury polega na wbijaniu cieniutkich igiełek w ciało człowieka. Miejsca wkłucia nie są przypadkowe, to ściśle określone części ciała, w których znajdują się sploty nerwowe. Uważa się, że akupunktura działa przeciwbólowo, odprężająco, uspokajająco. Stosowana często w chronicznym zmęczeniu, w bólach głowy niewiadomego pochodzenia, wspomagająco przy kontuzjach. Pokrewna do akupunktury jest akupresura. Metoda polega na uciskaniu miejsc na ciele człowieka. Ucisk ma mobilizować organizm do pracy i produkcji substancji przeciwzapalnych.

Na czym polega homeopatia?

Wśród metod medycyny niekonwencjonalnej wyróżnić można homeopatię. W aptekach i w sklepach medycznych dostępne są leki homeopatyczne, niektóre z nich są bardzo popularne i często polecane przez farmaceutów. Homeopatia opiera się na pamięci wody. Minimalne ilości substancji czynnej rozpuszczane są w wodzie, zwykle stosuje się składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego.

Diagnostyczna metoda medycyny niekonwencjonalnej

Wiele osób chwali biorezonans, jako element diagnostyki i leczenia alternatywnego. Metoda polega na poddawaniu się działania urządzeń, których zadaniem jest pomiar oporu skóry. Uważa się, że dzięki temu można zidentyfikować wiele infekcji, które toczą się w ciele człowieka. Niektórzy w ten sposób wykrywają pasożyty, inni wierzą, że aparatura może dostroić ich energię.